Pomysł związany z naniesieniem na mapę lokalizacji warszawskich pustostanów zrodził się z frustracji. Mijane codziennie zabytkowe kamienice w zaawansowanym stanie rozkładu raziły nas w oczy. Kolejne pożary budziły w nas gniew, a gołosłowne deklaracje polityków irytację. W międzyczasie ceny najmu i kupna mieszkań wzrosły do tego stopnia, że wielu osób nie stać na dach nad głową. Postanowiliśmy coś z tym zrobić.
Rozpoczęliśmy prace od zebrania informacji. Pustostany oznaczone na mapie należą do Miasta Warszawy albo są przez nią zarządzane. Informacje o ich lokalizacji przekazano nam w drodze udzielenia informacji publicznej. Jako definicję pustostanu przyjęliśmy „budynek, który nie jest zamieszkany, ani w żaden sposób wykorzystywany”. Zabudowań spełniających te kryteria nie dzieliliśmy na usługowe i mieszkalne – uznaliśmy, że niezależnie od tego jaką kiedyś pełniły funkcję, zasługują na uwagę i ochronę. Niektóre z nich są ukryte na obrzeżach miasta lub w podwórkach. Za zamieszkanym frontem kamienicy może znajdować się pustostan, o którym wszyscy zapomnieli. Chcielibyśmy, żeby strona żyła i rozwijała się. Piszcie do nas z informacjami o opuszczonych kamienicach na: kontakt[małpa]miastojestnasze.org.
Ten projekt to wyraz obywatelskiego sprzeciwu. Domagamy się systemowych zmian – m.in. pilnego remontu pustostanów i przywrócenia im funkcji mieszkalnej, a także programu budowy nowych mieszkań na tani wynajem z regulowanym czynszem. W mieście, w którym każdy metr kwadratowy powierzchni osiąga wartość dziesiątek tysięcy złotych nie ma miejsca na marnotrawstwo.
Media o akcji:
https://radiokolor.pl/powstala-interaktywna-mapa-pustostanow-w-warszawie/
https://warszawa.tvp.pl/81647647/warszawskie-pustostany-powstala-specjalna-mapa